Wypadanie włosów jest ściśle związane z fazami ich rozwoju. W normalnych warunkach około 90 % włosów rośnie (faza anagenowa), natomiast pozostałe 10 % znajduje się w fazie pośredniej (katagenowej) bądź w fazie spoczynku (telogenowej). W tej ostatniej fazie, po niewielkim przeobrażeniu włosy wypadają, a na ich miejsce rosną nowe.
Jeśli nasz organizm jest zdrowy, a na włosy nie czyhają żadne zagrożenia codziennie wypada nam około stu włosów. Z chwilą gdy włosy wypadają w znacznie większej ilości powinniśmy się zaniepokoić. Oczywiście nikt nie liczy wypadających włosów, ale jesteśmy w stanie ocenić to "na oko".
Wzmożone wypadanie włosów zawsze jest sygnałem alarmującym.
W jakich sytuacjach pojawia się nadmierne wypadanie włosów?
Najczęściej jest efektem problemów hormonalnych
Niekoniecznie rzutujących na zdrowie całego organizmu. Przykładem takiego łysienia jest łysienie androgenowe. Pojawia się u większości mężczyzn, w wyniku nadprodukcji DHT - dihydrotestosteronu, pochodnej testosteronu, który przemienia się w DHT pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy. Do przemiany tej dochodzi w mieszku włosowym, na skutek obecności DHT mieszek ulega miniaturyzacji. Włosy wypadają, a na ich miejsce pojawia się charakterystyczny meszek - miniaturowe włoski. Wypadanie włosów o charakterze androgenowym jest problemem, który dotyczy również kobiet. U pań łysienie to przebiega nieco inaczej i pojawia się najczęściej po menopauzie.
Wypadanie włosów a inne hormony
Nie tylko nadmiar DHT w mieszku jest szkodliwy dla włosów. U kobiet często dochodzi do wypadania włosów na tle zaburzeń gospodarki estrogenami. Choroby jajników, okres po ciąży, kiedy poziom estrogenów nagle spada - w wielu przypadkach zagraża również włosom.
Poza tym za wypadanie włosów może być odpowiedzialna tarczyca i przysadka, oraz gruczoły nadnerczy. Wszystkie te gruczoły produkują hormony, których niedobór bądź nadmiar przyczynia się do wypadania włosów.
Wypadanie włosów a dieta i odchudzanie
Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, w tym (również białek, które są budulcem włosów) może spowodować ich wypadanie. Zjawisko to obserwujemy na przełomie pór roku, zwłaszcza po zimie nasze włosy są bardzo osłabione i wypadają w nadmiarze. Jednak prawdziwym zabójcą są rygorystyczne witamin i mikroelementów diety odchudzające.
Chyba nie ma osoby, która będąc na takiej diecie nie zauważyłaby, że zrzucaniu zbędnych kilogramów towarzyszy też nadmierne wypadanie włosów.
Włosy wypadają pod wpływem stresu
Podobny mechanizm obserwuje się np. u kotów. Przestraszony kot zrzuca mnóstwo sierści. My - poddani działaniu czynników stresogennych gubimy włosy, choć nie od razu. Efekt nadmiernego wypadania włosów pojawia się zazwyczaj po kilku tygodniach, kiedy o stresie dawno już zapomnieliśmy. Stres jest też poniekąd wyzwalaczem trichotillomanii czyli nieświadomego wyrywania włosów - zjawisko to dotyczy głównie dzieci i młodzieży, choć spotyka się je sporadycznie również wśród osób dorosłych.
Choroby i leki
Wypadanie włosów obserwuje się bardzo często w przebiegu chorób z wysoką gorączką. Co prawda włosy zaczynają wypadać dopiero po kilku tygodniach, ale zjawiska te stosunkowo łatwo daje się ze sobą powiązać.
Szczególnym rodzajem choroby są zatrucia. Wypadanie włosów pojawia się zawsze po zatruciu talem, arsenem i rtęcią. Nawet jeśli nie zaobserwujemy innych objawów zatruć, bądź je zbagatelizujemy, wypadanie włosów będzie sygnałem, który zwraca uwagę.
Ciężkie choroby ogólnoustrojowe, cukrzyca, nowotwory - wyniszczają organizm, powodują różne jego dysfunkcje i w efekcie prowadzą do wzmożonego wypadania włosów.
Inną jego przyczyną są terapie lekami, na przykład stosowanymi w terapiach nowotworowych immunosupresantami i lekami cytostatycznymi.
Szczególną kategorią chorób są choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty (kto oglądał dr'a House na pewno słyszał o toczniu). To rodzaj choroby, w której układ odpornościowy pacjenta zwraca się przeciwko własnemu organizmowi i zaczyna zwalczać zdrowe komórki.
Wypadanie włosów a choroby skóry głowy
Często bagatelizujemy łupież, sądząc że jest to zaledwie nieszkodliwy defekt kosmetyczny. Nic bardziej mylnego, nieleczony łupież może przekształcić się w łojotokowe zapalenie skóry głowy, a ta choroba bardzo zagraża włosom. Podobnie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju grzybice i łuszczyca. Wypadanie włosów w ich przebiegu zdarza się bardzo często, problemem jest to, że wypadanie włosów w tym przypadku spowodowane jest bardzo często uszkodzeniami mieszków. W wymienionych chorobach może dochodzić do zarastania mieszków włosowych tkanką bliznowatą. Jest to tak zwane łysienie bliznowaciejące, które jest łysieniem nieodwracalnym. Zbliznowaciałym mieszkom nic nie jest w stanie przywrócić ich poprzedniej sprawności.
Reasumując: wiele przyczyn wypadania włosów ma charakter okresowy i w efekcie włosy odrastają po usunięciu czynników przyczyniających się do ich wypadania.
Większość chorób również można wyleczyć. Najpoważniejszym problemem wydaje się wypadanie włosów na tle zaburzeń gospodarki testosteronowej i to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jednak dzisiejsza farmakologia dysponuje już dosyć skutecznymi środkami na wypadanie włosów i przy ich pomocy można ten problem zwalczyć.
Komentarze
Prześlij komentarz