Przejdź do głównej zawartości

Łysienie u mężczyzn - jak je pokonać?

Łysienie u mężczyzn najczęściej pojawia się wskutek nadaktywności pewnego androgenu. Androgenem tym jest agresywna pochodna testosteronu nazywana w skrócie DHT (dihydrotestosteron). Łysienie to jest uwarunkowane genetycznie i niestety dotyczy sporego odsetka mężczyzn.


Pozostali panowie, tj. mężczyźni nie posiadający genów łysienia typu męskiego, mogą stracić włosy (bądź też ich część) wskutek łysienia plackowatego, chorób skóry głowy bądź też innych czynników oddziałujących nie tylko na włosy, ale i na cały męski organizm.
Zanim opowiem o łysieniu typowo męskim przyjrzyjmy się najczęściej występującym przyczynom wypadania włosów.
Okresowe łysienie u mężczyzn może być spowodowane gorączką, niedożywieniem, stresem – te trzy czynniki występują bodaj najczęściej, poza oczywiście DHT czyli uwarunkowaniami genetyczno – hormonalnymi.

Okresowe łysienie u mężczyzn

Choroby przebiegające z wysoką gorączką skutkują przerzedzaniem się włosów. Zjawisko to pojawia się w jakiś czas po ustąpieniu choroby, a jego efekty utrzymują się dość krótko, bowiem włosy które wypadły wskutek podniesienia temperatury ciała regenerują się i odrastają. Nie ma więc podstawy do obaw, że czupryna po chorobie nie zostanie odbudowana.
Podobnie działa stres, który może również przyczynić się do siwienia włosów. Znane są przypadki siwienia w ciągu bardzo krótkiego okresu czasu – stres niezwykle silnie oddziałuje na włosy i ma działanie bardzo destrukcyjne. Jeśli pod jego wpływem włosy wypadną – odrosną, jeśli osiwiejemy – raczej nie odzyskają koloru choć teoretycznie jest to możliwe.
Włosy bardzo często wypadają na przełomie pór roku kiedy to bardzo łatwo o różne zaniedbania dietetyczne. Przerzedzają się wskutek niedoboru białek i innych makroelementów, choć wpływ na ich gęstość i kondycję mają też mikroelementy i to zarówno minerały jak i witaminy. Jeśli odżywiamy się w sposób nieprzemyślany i nie dostarczamy sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych musimy liczyć się z tym, że nie pozostanie to bez wpływu na włosy.

Łysienie plackowate u mężczyzn

Szczególnym typem łysienia (również o podłożu genetycznym, choć uwarunkowanego nieco inaczej niż typowe łysienie męskie) jest łysienie plackowate. To skutek autoagresji organizmu. Łysienie to ma skłonność do remisji i reemisji i dotyka obie płcie czasem nawet pojawiając się u dzieci. W przebiegu łysienia plackowatego dość rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Najczęściej na głowie pojawia się po prostu kilka łysiejących placków.

Łysienie typu męskiego

Najczęściej jednak łysienie u mężczyzn pojawia się wskutek nadaktywności hormonu będącego pochodną testosteronu. Testosteron sam w sobie nie obciąża włosów, ale u niektórych mężczyzn jego agresywna pochodna wykazuje skłonność do łączenia się z receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych. W ten sposób DHT obciąża mieszki, co stopniowo prowadzi do ich miniaturyzacji. Miniaturyzacja przejawia się wypadaniem włosów i wyrastaniem charakterystycznego meszku. Zjawisko to można zahamować, ale trzeba liczyć się z tym, że każde leczenie, które zostanie w związku z tym podjęte wymagać będzie systematyczności i stałego stosowania środków powstrzymujących wypadanie włosów. Z chwilą ich odstawienia włosy ponownie poddane wpływowi DHT zaczną się przerzedzać tak jak przed podjęciem kuracji.

Więcej informacji na temat leczenia łysienia męskiego szukaj na stronie - Preparatynalysienie vel Bitwa o Włos

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie szukać informacji na temat wypadania włosów i sposobach na łysienie

Teoretycznie sprawa powinna być banalnie prosta, bo w internecie aż roi się od informacji na wszelkie tematy, łącznie z wypadaniem włosów, łysieniem i sposobami na nie. Jednak w tym gąszczu informacji możesz mieć problemy ze znalezieniem tego typu danych, które interesują cię najbardziej. O tym, że nie jest łatwo przekonałam się niejednokrotnie na własnej skórze, bo szukając informacji musiałam przeglądać dziesiątki, jeśli nie setki stron internetowych zanim znalazłam to co naprawdę mnie nie interesuje. Moim zdaniem przede wszystkim należy skupić się na takich witrynach, które skupiają się na tematyce łysienia i wypadania włosów. Należy do nich między innymi ten blog. Możesz też sprawdzić serwisy wielotematyczne. Tym czego raczej powinieneś unikać są portale, w których informacje są zdecydowanie zbyt ogólnikowe i nastawione na wzbudzanie sensacji niż na rzetelne informowanie czytelników o faktycznym stanie wiedzy na jakiś temat. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest prz...

Wypadanie włosów - skąd to się bierze?

Przypuszczam, że większość z was wie doskonale iż wypadanie włosów jest zjawiskiem całkiem naturalnym. Codziennie tracimy po kilkadziesiąt (nawet sto i nieco więcej) włosów i nic złego się nie dzieje, w każdym razie nie jest to powodem do rwania włosów z głowy. Jeśli jednak zjawisko to się nasila albo włosy, które wypadły nie są po pewnym czasie zastępowane nowymi włosami mamy powody do niepokoju, bo to oznacza tylko jedno: łysienie. Łysienie jest zjawiskiem, które prowadzi do przerzedzenia się czupryny w różnych miejscach w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Wypadanie włosów u kobiet, mężczyzn, dzieci i nastolatków przebiega inaczej, a zróżnicowanie typów łysienia umożliwia diagnozę i udane leczenie. Wypadanie włosów bywa uwarunkowane genetycznie, bywa więc dziedziczone, ale w rzeczywistości na włosy wpływa bardzo wiele czynników zewnętrznych, które można wyeliminować bądź też ograniczyć ich szkodliwy wpływ na czuprynę. Poznajmy najpierw te czynniki. Co źle wpływa na włos...

Wypadanie włosów - jak je leczyć?

Jedna sprawdzona i niezawodna recepta na wypadanie włosów nie istnieje , chyba że za taką uznamy zdrowie, ale wypadanie włosów wiąże się też z dysfunkcjami genetycznymi, a w przypadku łysienia androgenowego (na przykład) trudno mówić o jakiejś chorobie. To dysfunkcja genów, na którą skaza na jest połowa populacji męskiej i jedna piąta kobiet. Wypadanie włosów o charakterze okresowym wynikające z osłabienia organizmu, kuracji i im podobnych okoliczności można na pewno zniwelować przy pomocy odpowiedniej diety, leczenia przyczyn tj. choroby i wzmocnienia organizmu . Łysienie androgenowe Genów nie naprawimy, ale możemy zapobiegać nadprodukcji DHT, które uszkadza mieszki włosowe i prowadzi do ich miniaturyzacji. Najpopularniejszym środkiem i to środkiem o wysokiej skuteczności w walce z wypadaniem włosów o charakterze androgenowym jest Minoxidil . To lek stosowany miejscowo na owłosioną skórę głowy. Zawierają go ogólnodostępne preparaty na łysienie. Bez recepty możemy kupić szampony...