Przejdź do głównej zawartości

Wypadanie włosów - jak je leczyć?

Jedna sprawdzona i niezawodna recepta na wypadanie włosów nie istnieje, chyba że za taką uznamy zdrowie, ale wypadanie włosów wiąże się też z dysfunkcjami genetycznymi, a w przypadku łysienia androgenowego (na przykład) trudno mówić o jakiejś chorobie. To dysfunkcja genów, na którą skaza na jest połowa populacji męskiej i jedna piąta kobiet.

Wypadanie włosów o charakterze okresowym wynikające z osłabienia organizmu, kuracji i im podobnych okoliczności można na pewno zniwelować przy pomocy odpowiedniej diety, leczenia przyczyn tj. choroby i wzmocnienia organizmu.

Łysienie androgenowe


Genów nie naprawimy, ale możemy zapobiegać nadprodukcji DHT, które uszkadza mieszki włosowe i prowadzi do ich miniaturyzacji. Najpopularniejszym środkiem i to środkiem o wysokiej skuteczności w walce z wypadaniem włosów o charakterze androgenowym jest Minoxidil. To lek stosowany miejscowo na owłosioną skórę głowy. Zawierają go ogólnodostępne preparaty na łysienie. Bez recepty możemy kupić szampony i kosmetyki do pielęgnacji włosów z 5% zawartością minoxidilu. Środek ten jest skuteczny pod warunkiem, że sięgniemy po niego dosyć szybko tj. profilaktycznie (gdy wiemy, że jesteśmy skazani na łysienie, bo łysiał i ojciec i dziadek) oraz natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów łysienia. Minoxidil mogą stosować i panowie i panie.
Lekiem tylko dla mężczyzn jest finasteryd stosowaniu w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty). Przyjmuje się go doustnie.
W przypadku jednego i drugiego preparatu konieczne jest stałe ich stosowanie. Przerwanie kuracji oznacza nawrót łysienia.

Szkodliwe działanie enzymu 5-alfa-reduktaza ogranicza też Advecia, preparat polecany w łysieniu androgenowym i ogólnym osłabieniu i wypadaniu włosów. Doskonale zapobiega dalszym destrukcyjnym zmianom, a zastosowana odpowiednio wcześnie i zgodnie z zaleceniami producenta poprawia wygląd i kondycję włosów w sposób niemal doskonały. Po Advecię mogą sięgnąć i kobiety i mężczyźni.
Ostatnio coraz większą popularność zdobywa Locerin - o tych tabletkach napisaliśmy tutaj.

Wypadanie włosów w przebiegu chorób


Jeśli wypadanie włosów pojawia się w skutek chorób, najlepszym leczeniem jest leczenie źródła zaburzeń czyli choroby. Włosy po wyleczeniu odrastają, można im oczywiście pomóc stosując wzmacniającą dietę i preparaty odżywcze.
Szczególnie ważne jest leczenie chorób owłosionej skóry głowy - wypadanie włosów w efekcie grzybic, łuszczycy, chorób autoimmunologicznych może prowadzić do bliznowacenia mieszków i temu trzeba przede wszystkim zapobiec.
W leczeniu grzybic pomocne są preparaty przeciwgrzybicze stosowane miejscowo (w szamponach) i przyjmowane doustnie, będą to m.in. ketokonazol i klotrimazol. W chorobach autoimmunologicznych (toczeń rumieniowaty) stosuje się m.in. cyklosporynę.

Łysienie plackowate


Ma podłoże autoimmunologiczne, o ile samo nie ustąpi leczenie jest utrudnione. W tym typie wypadania włosów można stosować minoxidil, ewentualnie (również miejscowo) cygnolinę lub kortykosterydy.
W leczeniu tego typu łysienia stosuje się też leczenie metodami: UVA i PUVA (metody fototerapii i fotochemioterapii).

Wypadanie włosów po lekach


Ustaje samo, często nawet w trakcie trwania terapii. Pierwszą reakcją organizmu jest wypadanie włosów, ale w miarę jak nasze ciało przyzwyczaja się do lekarstw - wypadanie włosów ustaje i włosy odrastają.

Komentarze

  1. moja mama od pięciu lat nieprzerwanie stosuje minoxidil i dzięki temu ustrzegła sie noszenia peruki, teraz okazuje sie ze 2% jest za słaby i testuje 5% z nr-07 i tylko boi się czy jej nie wyrosną po tym bokobrody :-) - ponoć były takie przypadki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gdzie szukać informacji na temat wypadania włosów i sposobach na łysienie

Teoretycznie sprawa powinna być banalnie prosta, bo w internecie aż roi się od informacji na wszelkie tematy, łącznie z wypadaniem włosów, łysieniem i sposobami na nie. Jednak w tym gąszczu informacji możesz mieć problemy ze znalezieniem tego typu danych, które interesują cię najbardziej. O tym, że nie jest łatwo przekonałam się niejednokrotnie na własnej skórze, bo szukając informacji musiałam przeglądać dziesiątki, jeśli nie setki stron internetowych zanim znalazłam to co naprawdę mnie nie interesuje. Moim zdaniem przede wszystkim należy skupić się na takich witrynach, które skupiają się na tematyce łysienia i wypadania włosów. Należy do nich między innymi ten blog. Możesz też sprawdzić serwisy wielotematyczne. Tym czego raczej powinieneś unikać są portale, w których informacje są zdecydowanie zbyt ogólnikowe i nastawione na wzbudzanie sensacji niż na rzetelne informowanie czytelników o faktycznym stanie wiedzy na jakiś temat. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest prz...

Wypadanie włosów - skąd to się bierze?

Przypuszczam, że większość z was wie doskonale iż wypadanie włosów jest zjawiskiem całkiem naturalnym. Codziennie tracimy po kilkadziesiąt (nawet sto i nieco więcej) włosów i nic złego się nie dzieje, w każdym razie nie jest to powodem do rwania włosów z głowy. Jeśli jednak zjawisko to się nasila albo włosy, które wypadły nie są po pewnym czasie zastępowane nowymi włosami mamy powody do niepokoju, bo to oznacza tylko jedno: łysienie. Łysienie jest zjawiskiem, które prowadzi do przerzedzenia się czupryny w różnych miejscach w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Wypadanie włosów u kobiet, mężczyzn, dzieci i nastolatków przebiega inaczej, a zróżnicowanie typów łysienia umożliwia diagnozę i udane leczenie. Wypadanie włosów bywa uwarunkowane genetycznie, bywa więc dziedziczone, ale w rzeczywistości na włosy wpływa bardzo wiele czynników zewnętrznych, które można wyeliminować bądź też ograniczyć ich szkodliwy wpływ na czuprynę. Poznajmy najpierw te czynniki. Co źle wpływa na włos...